Predstavitev območja LAS
Območje LAS Vipavska dolina zajema celotno območje Upravne enote Ajdovščina, občini Ajdovščina in Vipava, ki pokrivata Zgornjo Vipavsko dolino. Območje je del Severno Primorske (Goriške) razvojne regije, ki sodi v Zahodno kohezijsko regijo.
Skupna površina območja LAS Vipavska dolina znaša 353 km², naseljenih je 25.549 prebivalcev, razdeljeno po spolu na polovico moških in žensk. Naravni prirast je na območju LAS Vipavska dolina negativen, kot velja tudi za Slovenijo, selitveni prirast pa je pozitiven, kar kaže na dejstvo, da je to območje postalo privlačno za bivanje. Pozitiven selitveni prirast lahko predstavlja problem, saj vpliva na slabše zagotavljanje osnovne družbene, komunalne in prometne infrastrukture ter posledično lahko povzroča družbena nesoglasja med novo priseljenimi prebivalci in domačini.
LAS Vipavska dolina predstavlja zaokroženo geografsko celoto z vidika zgodovinskih, kulturnih in geografskih dejavnikov. Z izjemo občinskih središč Ajdovščine in Vipave in nekaterih večjih vasi je območje v glavnem razpršeno poseljeno. Nobeno od obeh urbanih središč ne presega več kot 10.000 prebivalcev, Ajdovščina jih ima 7037, Vipava pa 2101.
Območje LAS Vipavska dolina se naravnogeografsko deli na dve naravni enoti: Vipavsko dolino, ki vključuje ravninsko flišno nižinsko dno in Vipavske griče, in hriboviti svet, ki obsega Trnovski gozd z Nanoško planoto in Hrušico. Pomemben povezovalni element območja, ki je dobro prepreden z vodnim omrežjem, sta oblikovali reka Vipava z izviri v Vipavi, ki ima številne pritoke, izmed katerih je največji reka Hubelj, ki teče tudi skozi Ajdovščino.
Značilna je velika razgibanost terena, južna ravninska območja segajo do 100 m.n.v., hribovski predeli pa na več kot 500 m.n.v., mestoma tudi nad 1000 m.n.v. Podnebje je submediteransko, kjer se mešajo celinski in sredozemski podnebni vplivi, vegetacijska doba je za dva meseca daljša kot v osrednji Sloveniji. Letna povprečna temperatura zraka znaša 10 °C, za dolino so značilne mile zime in vroča poletja.
Posebnost in značilnost Vipavske doline je burja, to je hladen in sunkovit veter, ki se s planot spušča proti dolini. Povprečna hitrost burje je 80 km/h, pozimi pa lahko njeni sunki dosežejo tudi do 180 km/h. Burja na svojstven način kroji življenje prebivalcev v dolini, kar se odraža v načinu gradnje, eroziji tal ter družbenih navadah.
Območje je krajinsko pestro in se odlikuje po številnih ohranjenih delih narave, od zavarovanih območij, naravnih vrednot, ekološko pomembnih območij do območij Nature 2000. Slednje je razdeljeno na šest enot: Trnovski gozd, Trnovski gozd – Nanos, Vipavski rob, Dolina Vipave, Dolina Branice in Vrhe nad Rašo. Natura 2000 pokriva kar 73,87 % celotne površine območja LAS Vipavska dolina.